Κυπελλούχος ο Greek American – νίκη 2 – 1 με την Δόξα

Οι πρωταθλητές ενώ πανηγυρίζουν. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Ο Greek American ήταν ο μεγάλος ευνοημένος του τελικού Play off του πρωταθλήματος Metropolitan Conference. Την Κυριακή 9 Ιουνίου η ιστορική ομογενειακή ομάδα Greek American επικράτησε με δυσκολία της ΔΟΞΑΣ στο J. Fosina field, New Rosselle με 2 – 1.

Ήταν ο αναμενόμενος τελικός που περίμεναν οι φίλαθλοι των δύο ομάδων με επιβράβευση έναν συναρπαστικό αγώνα με φάσεις, χαμένες ευκαιρίες και τρία φανταστικά γκολ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες κατέβηκαν στον τελικό προετοιμασμένες και πανέτοιμες αποφασισμένες για τη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Greek American στο 13’ λεπτό με τον Ettienne Botty.

Στιγμιότυπο από την απονομή του Κυπέλλου στην ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η ομάδα της ΔΟΞΑΣ πάλεψε να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Έφερε σε δύσκολη θέση τον πορτιέρο του Greek American αλλά άργησε να σκοράρει έως την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42’ λεπτό η ΔΟΞΑ με εκπληκτικό γκολ έγραψε το 1 – 1.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων πήραν ανάσα στο ημίχρονο και μετά από τις τελευταίες οδηγίες και συστάσεις των προπονητών ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο. Οι επιθέσεις και από τις δύο πλευρές ήταν σφοδρές και εναλλασσόμενες.

Ευκαιρίες για γκολ χάθηκαν και από τους δυο αντιπάλους αλλά ο θεός της μπάλας ευνόησε την ομάδα του Greek American. Στο 43΄ λεπτό δευτέρου ημιχρόνου, λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ο Lenworth Lopez με εξαιρετική προσπάθεια χάρισε το γκολ της νίκης του Greek American.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα συν των καθυστερήσεων η ΔΟΞΑ έκλεισε ασφυκτικά την άμυνα του Greek American αλλά χωρίς να κατορθώσει να ανατρέψει το τελικό αποτέλεσμα Greek American – ΔΟΞΑ, 2 – 1.

Οι ηγέτες του Greek American ενώ πανηγυρίζουν με το κύπελλο. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ομάδα του Greek American όπως παρατάχθηκε στον τελικό Όρθιοι από αριστερά: Foti Bouklis(general manager), Jesper Mikkelsen, Francesco Caorsi, Karim Russell, Joe Wright, Adam Marcu, Drew Baptiste, John Sabal, Lenworth Lopez, Hermanus Achterkamp(αρχηγός), Jimmy Sholom(βοηθός προπονητή) και David Greczek. Κατω από αριστερά: Tim De Meij , Daniel Bedoya, Ettienne Botty, Oshane Jenkins, Francesco perinelli, Francesco Escaparte Cordoba, Rodrigo Rocca, Barri Shariffi. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ Greek American και Doxa F.C. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
O Πολύκαρπος Γράφας, Προπονητής ΔΟΞΑΣ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Βασίλης Μπρισνοβάλης αμυντικός παίκτης της ΔΟΞΑΣ Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Πρώτος από δεξιά ο πρίοεδρος του Greek American Νίκος Μπάρδης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Adam Marcu, επιθετικός παίκτης Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο κ. Μανώλης Σμάλιος τερματοφύλακας της ΔΟΞΑΣΦωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι φίλαθλοι ενώ παρακολουθούν τον αγώνα μεταξύ Greek American και Doxa F.C. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.