Κυπελλούχος του Eastern Premier Soccer League ο Greek American

0
Κυπελλούχος ο Greek American. Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση Greek American F.C.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Θρίαμβος του Greek American. Κέρδισε με 2 – 0  στο Lancaster της Πενσιλβάνια την ομάδα NOVA FC και στέφθηκε πρωταθλητής του Eastern Premier Soccer League.

Σε συνθήκες καύσωνα η ιστορική ομογενειακή ομάδα Greek American κέρδισε επάξια τον τίτλο του πρωταθλητή το μεσημέρι της Κυριακής 23ης Ιουνίου 2024. Η νίκη της Ελληνικής ομάδας παίρνει διαστάσεις θριάμβου αν αναλογιστούμε ότι εκτός από τις αντίξοες συνθήκες καύσωνα ήταν επιπρόσθετα εξουθενωτική για το γεγονός ότι ο ημιτελικός διεξήχθη την προηγούμενη μέρα στον ίδιο χώρο κερδίζοντας την ομάδα Philadelphia SC me 3 – 0.

Η ομάδα του Greek American κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη για την νίκη. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και για μεγάλο χρονικό διάστημα στρίμωξε τον αντίπαλο στη μικρή του περιοχή.

Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ακυρώθηκε ως offside γκολ του Greek American και αμφισβητήθηκε έντονα η απόφαση του διαιτητή που κακώς δεν μέτρησε το γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Descalzo Rocca, Rodrigo και διπλασίασε τα τέρματα ο ίδιος παίκτης στο 37ο λεπτό. Ο αγώνας συνεχίστηκε μέχρι τέλος χωρίς να ανατραπεί το αποτέλεσμα και έληξε με 2 – 0 σκορ όπως διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Greek American θα αντιπροσωπεύσει την ανατολική ακτή των ΗΠΑ στους τελικούς National Playoff που θα διεξαχθούν αργότερα μέσα στο 2024.